Naujienos

2024 05 28 Kodėl šiltuoju metų laiku labai svarbi patalpų oro kokybė?


Šiltuoju metų laiku patalpų oro kokybė (angl. IAQ) tampa dar svarbesnė. Taip yra dėl įvairių veiksnių, susijusių su pakilusia temperatūra bei sezono ypatumais. Nesirūpinant oro kokybe tiek gyvenamųjų, tiek darbo patalpų viduje, gali įsivyrauti sveikatai kenkiančios ir komfortą mažinančios sąlygos. Šiais mėnesiais, dėl aukštesnės temperatūros ir padidėjusios drėgmės arba visiškai stovinčio oro, patalpose gali padaugėti alergenų ir taršos. Nuolatinė oro kokybės stebėsena, oro valytuvų naudojimas ir savalaikis valymas padeda apsisaugoti nuo įvairių problemų.

Kaip tiksliai kylanti temperatūra veikia oro kokybę?

Kylant temperatūrai, ore namuose ir pastatuose galima pastebėti augančią tam tikrų teršalų koncentraciją. Ar tai rimta problema? Jeigu PSO teigia, kad kasmet, pernelyg didelė oro tarša patalpose prisideda prie ~6,7 milijono mirčių, galima sakyti, kad taip.

Pavyzdžiui, lakiųjų organinių junginių (LOJ) dujos greičiau išsiskiria aukštesnėje temperatūroje, todėl patalpų oro kokybė visada bus prastesnė. Išsamus Italijoje atliktas tyrimas rodo, kad LOJ koncentracija viduje vidutiniškai yra didesnė nei lauke, o šiltuoju metų laiku, kai dėl oro kondicionierių naudojimo ir uždarytų langų kai kuriuose objektuose sumažėja oro apykaita, lakiųjų organinių junginių koncentracija gali dar labiau padidėti.

Be to, šiltuoju metų laiku labiau sąveikauja patalpų ir lauko oras. Atidarius langus, kad į vidų patektų gryno oro, kartu su juo gali pateikti ir daugiau taršos iš lauko, tokių kaip NO ir kietosios dalelės, nes karštomis dienomis ši tarša neišsisklaido. Jų atsiradimas ne tik paūmina alergijas, bet ir kelia labai didelį pavojų sveikatai.

Drėgmės įtaka oro kokybei

Drėgmės lygis yra neatsiejamas parametras nuo oro kokybės patalpoje, vertinimo. Optimalus patalpų drėgmės lygis turėtų būti 30-50 % ribose, kad būtų stabdomas pelėsio ir grybelio plitimas. Jie klesti drėgnoje aplinkoje. Per didelė drėgmė ne tik skatina šių alergenų dauginimąsi, bet ir daro įtaką namo struktūros vientisumui, kenkia apdailai, baldams bei jūsų pačių sveikatai. Pelėsio įsiveisimas turi labai neigiamos įtakos žmogaus kvėpavimo takams ir iššaukia ūmesnes alergines reakcijas.

Jeigu matuokliai pastoviai rodo 60+ % santykinį oro drėgnį, turite apsvarstyti įsirengti rekuperacinę sistemą arba bent jau įsigyti oro sausintuvą. Jeigu jau turite kondicionierių, galbūt atėjo laikas jį aptarnauti, remontuoti? Reguliari ŠVOK sistemų priežiūra užtikrina, kad jos neprisideda prie patalpų drėgmės problemų ir veiksmingai šalina drėgmę iš oro.Čia skaitykite daugiau patarimų apie oro kondicionieriaus įsigijimą bei naudojimą.

Alergenų nederėtų pamiršti ir vasarą

Daug kas galvoja, jog alergijoms galima tarti sudie jau vėlyvą pavasarį. Tačiau tiesa ta, kad alergenų ore būna ištisus metus. Vasara yra vienas labiausiai alergiškiems žmonėms pavojingų sezonų, kadangi įvairūs augalai toliau žydi. Kadangi sezoninės alergijos veikia iki 30 % visos planetos gyventojų, negalima ignoruoti to, kaip svarbu suvaldyti alergenų kiekius.

Turbūt veiksmingiausia strategija kovoje su dideliu alergenų kiekiu patalpose – rekuperacinės sistemos įsirengimas, tačiau ten, kur tokios galimybės nėra, kone būtinas oro valytuvas. Rinkoje vienais iš lyderių esantys DAIKIN MC ir MCK serijos oro valytuvai turi aukšto efektyvumo kietųjų dalelių oro (HEPA) filtrus, gali leisti įgreitintų plazmos jonų srautą virusų neutralizavimui bei gali būti paleidžiami specialiu anti-žiedadulkių režimu.

Tačiau didelės reikšmės turės ir jūsų pačių įpročiai. Reguliarus paviršių ir tekstilės gaminių valymas bei skalbimas taip pat padeda pašalinti alergenus iš patalpų.

Kaip oro kokybė daro įtaką mūsų gyvenimui?

Ne tik šiltuoju metų laiku, bet visas 365 dienas svarbu jausti užtikrintumą dėl to, kokiomis sąlygomis patys gyvenate ar auginate vaikus. Šimtai, jeigu ne tūkstančiai mokslinių tyrimų parodė, kad patalpų oro kokybė turi didelę įtaką gyvenimo kokybei ir sveikatos gerovei. JAV Aplinkos apsaugos agentūros (duomenimis, amerikiečiai vidutiniškai apie 90 % laiko praleidžia patalpose. Kai kuriose iš jų, kai kurių teršalų koncentracija dažnai būna nuo 2 iki 5 kartų didesnė nei įprastai lauke.

Prasta oro kokybė patalpose siejama ir su trumpalaikėmis, ir ilgalaikėmis sveikatos problemomis, pavyzdžiui:

·       Galvos skausmu;

·       Svaiguliu;

·       Padidėjusiu nuovargiu;

·       Kvėpavimo takų ligomis;

·       Širdies ligomis.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) oro taršą buitinėje aplinkoje priskyrė prie didžiausių grėsmių sveikatai, kurias kelia aplinka. 

Niekam ir taip ne paslaptis, bet jau minėti tyrimai įrodo, kad oro valytuvai gali ženkliai pagerinti gyvenimo kokybę, nes sumažina potencialių astmos ir alergijos priepuolių dažnumą bei ūmumą, o šias ligas turi maždaug 50-100 mln. Europos gyventojų.

Be to, tyrimais nustatyta, kad geresnė oro kokybė darbo vietoje gali lemti didesnę koncentraciją ir aukštesnius rezultatus kognityvinių testų metu. Tad dirbantys namuose gaus dar vieną papildomą naudą.

Šiltuoju metų laiku patalpų oro kokybės svarba tik dar labiau išauga. Pakilus temperatūrai lauke, delsti nebegalima. Būtina imtis aktyvių priemonių drėgmės lygiui sumažinti, alergenams ir patalpų teršalams sukontroliuoti. Gerindami vėdinimą, naudodami DAIKIN oro valytuvus ir pasirūpindami švara žmonės gali ženkliai pagerinti savo savijautą tiek iš karto, tiek ilguoju laikotarpiu apsisaugoti nuo rizikos sveikatai.