Naujienos

2023 10 19 Faktai apie šilumos siurblio energijos suvartojimą


Galbūt girdėjote, kad šilumos siurblys nėra efektyvus energijos vartojimo požiūriu, nes naudoja daug elektros energijos. Šiame straipsnyje kartu su Industek šilumos sprendimų ekspertu atidžiau pažvelgsime į šilumos siurblio suvartojamos elektros energijos kiekį ir parodysime, kaip naudodami šilumos siurblį savo namuose galite džiaugtis didesniu energijos vartojimo efektyvumu ir mažesnėmis išlaidomis.

Šilumos siurblio energijos suvartojimas

Šilumos siurbliai yra tvari klimato kontrolės sistema. Jie išgauna šilumą iš lauko oro, vandens ar žemės ir paverčia ją šildymu, vėsinimu ar karštu vandeniu jūsų namuose. Išskyrus atvejus, kai šilumos siurblys yra naudojamas kaip hibridinės sistemos dalis (šilumos siurblys derinamas su dujiniu katilu), jūs nenaudojate iškastinio kuro ir nemokate už dujas.

„Šilumos siurbliai iki 75 % jiems reikalingos energijos nemokamai gauna iš gamtos, o likusią dalį – iš elektros, skirtos kompresoriui ir šilumokaičio veikimui. Tačiau tai nebūtinai reiškia dideles sąskaitas už elektrą. Kiek elektros energijos sunaudoja šilumos siurblys, priklauso nuo klimato, namo dydžio ir jo izoliacijos, taip pat priklausomai ar šilumos siurblys tiekia karštą vandenį, ar vėsina.“ – sako Industek šilumos sistemų ekspertas.

Šilumos siurblio efektyvumas

Šilumos siurblio elektros energijos suvartojimas priklauso nuo vadinamojo sezoninio naudingumo koeficiento (CoP), kuris leidžia atsižvelgti į naudingumo svyravimus per metus. Žiemą siurblys turi dirbti intensyviau nei vasarą.

Koeficientas CoP apskaičiuojamas matuojant į siurblį įleidžiamą elektros energiją ir išleidžiamą šilumą. Šilumos siurblys iš 1 kWh elektros energijos paprastai pagamina 4 kWh šilumos, o tai per metus gali būti pigiau nei sąskaita už dujas. Tačiau yra daugiau būdų, kaip labiau padidinti efektyvumą.

Izoliacija turi įtakos bet kurios šildymo sistemos efektyvumui. Būtina pasirūpinti, kad jūsų sienos, palėpės ertmės ir langai būtų gerai izoliuoti - taip sumažinsite šilumos siurblio darbo krūvį ir jo sąnaudas.

Taip pat galite sumažinti energijos suvartojimą:

  • įsitikinkite, kad šilumos siurblys tinkamai nustatytas ir sureguliuotas jūsų šildymo sistemai;
  • palaikykite santykinai pastovią  patalpų temperatūrą ir naktimis jos daug nemažinkite;
  • ribokite šildymo vandens srauto temperatūrą iki patogaus lygio;
  • reguliariai prižiūrėkite savo šildymo sistemą.

Norėdami dar labiau padidinti efektyvumą ir sumažinti elektros energijos suvartojimą, apsvarstykite galimybę šilumos siurblį derinti su kitomis sistemomis, pavyzdžiui, grindiniu šildymu ir saulės kolektoriais.

Šilumos siurblys ir saulės

Šilumos siurblį derinant su saulės kolektoriais, abiejų sistemų efektyvumas gali gerokai padidėti. Žiemą, kai saulė šviečia mažiau, šilumos siurblys gali užtikrinti šildymą, nes jis siurbia šilumą iš oro arba žemės, o vasarą saulės kolektoriai gali pilnai maitinti šilumos siurblį.  

Saulės kolektorių ir šilumos siurblio derinys gali padidinti koeficientą CoP iki keturių ar daugiau šilumos vienetų kiekvienam sunaudotos energijos vienetui. Kai iš tinklo imama mažiau elektros energijos - sumažėja išlaidos. Tai leidžia namų savininkams tapti labiau energetiškai nepriklausomiems - patiems pasigaminti energijos ir nepriklausyti nuo komunalinių paslaugų bendrovių.

Plačiau apie šilumos siurblius, jų tipus bei kaip jie veikia skaitykite čia.