Naujienos

2023 09 20 Ekspertai pataria: malkos, dujos ar oras – vanduo šildymo sistema?


Populiariausių šildymo sistemų sąrašai labai sparčiai keičiasi. Į perkamiausių bei geriausiai vertinamų sprendimų gretas sparčiai veržiasi šilumos siurbliai oras – vanduo. Tačiau daugelio nuomone senas geras malkinis katilas ar paprasčiausia dujinė sistema bus geresnis bei pigesnis pasirinkimas. O ar taip yra iš tiesų? Apžvelkime šių sistemų skirtumus bei kartu su INDUSTEK, UAB ekspertais palyginkime, ką verčiausia rinktis – šildymą malkomis, dujomis ar oras – vanduo sistema!

Kaip veikia kiekvienas šildymo sprendimas?

Oras - vanduo sistemose šilumos siurbliu iš oro paimama šiluma. Ji pernešama į vandens arba šilumokaičio (tekančiu radiatoriuose) sistemą bei perduodama šildymui.

Malkinis katilas veikia labai paprastai. Jis turi degimo kamerą, kurioje įžiebiama liepsna ir deginamos malkos. Generuojamas karštis šildo vandenį arba šilumokaitį radiatoriuose.

Dujinis katilas prijungiamas prie dujotiekio. Iš jo ateinančios dujos yra deginamos bei taip generuojama šiluma, kuri perduodama į radiatorius, grindis.

Oras – vanduo sistemos privalumai

Efektyvumas

Vienas iš pagrindinių oro-vandens sistemų privalumų – išskirtinai aukštas efektyvumas. Trečios kartos DAIKIN Altherma žematemperatūris oras – vanduo šilumos siurblys generuoja 3,26 SCOP šildymo efektyvumą. Tai reiškia, kad jis gali pagaminti 3,26 kW šilumos iš 1 kW panaudotos elektros energijos.

Tuo tarpu dujinis šildytuvas turi ~80 – 98 % efektyvumą, o malkinis - ~70 – 80 %. Tai reiškia, kad patiriami šilumos nuostoliai.

Naudodamos laisvai prieinamą oro šilumą, oras – vanduo DAIKIN Altherma sistemos gali iš mažai elektros energijos pagaminti daug šilumos namams. Dėl to jaučiasi sumažėjusios išlaidos už šildymą.

Mažesnė tarša

Oras - vanduo sistemos veikia naudodamos atsinaujinančią oro energiją, todėl jos yra daug ekologiškesnės nei šildymas malkomis ar dujomis, kur deginamas kuras ir generuojama tarša. Pasirinkę oras-vanduo sistemą, prisidedate prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo.

Komfortas

Nereikia įvedinėti dujotiekio, pergyventi dėl dūmų, pelenų valymo, malkų sandėliavimo ar pasiruošimo šildymo sezonui. Viskas valdomas nuotoliniu būdu bei nereikalauja daug priežiūros.

Universalumas

Sistemos oras-vanduo pasižymi didesniu universalumu, susijusiu su montavimo galimybėmis. Jas galima integruoti į esamas šildymo sistemas arba naudoti kaip atskirus įrenginius. Joms nereikia kamino, kaip malkiniams katilams ar specialių leidimų bei dujotiekio įvado, kaip dujiniam katilui.

Apie malkinius katilus

Malkinį katilą reikia nuolat prižiūrėti bei stebėti degimo proceso eigą. Jeigu malkų nebeliks, liepsna užges ir vėl reikės sunkiai įkurti ugnį. Be to, tam tikru periodiškumu reikia išvalyti degimo kamerą nuo pelenų. Nėra būdo šildymą valdyti nuotoliniu būdu.

Deginant medieną į atmosferą išsiskiria kenksmingi teršalai, kurie didina oro taršą ir kelia pavojų sveikatai. Taip pat nemalonu ir deginti pačias malkas, nes pravėrus degimo kamerą rūbai dažniausiai įsigeria dūmų kvapo, kuris sunkiai išplaunamas ir ilgai išlieka. Dėl to po kūrenimo reikėtų persirengti ir/ar net nusiprausti.

Na, o pačias malkas taip pat reikia sandėliuoti, džiovinti ar net susikapoti. Visa tai vargina bei reikalauja laiko.

Tarp privalumų galima paminėti tai, jog pasirūpinus atsargomis procesas gali tapti rutina. Tokiu atveju įmanoma pritaikyti savo gyvenimo būdą bei įpročius prie malkinio katilo. Tačiau ar tikrai toks sprendimas tinka šiuolaikiniame pasaulyje? Galbūt geriau būtų šildymo sprendimas, kuris prisitaiko prie jūsų, o ne atvirkščiai?

Apie šildymą dujomis

Nors dujomis šildosi bene didžiausia dalis Lietuvos gyventojų, tačiau oras-vanduo sistemos siūlo aukštesnį energijos vartojimo efektyvumą.

Svyruojančios bei pastaruoju metu dėl geopolitinių problemų išaugusios dujų kainos pavertė pastaruosius kelis šildymo sezonus nenuspėjamais ir trukdė planuoti biudžetus namų ūkiams. Būti priklausomiems nuo dujų pasidarė nebe taip patogu.

Be to, nors šildymas dujomis yra palyginti švaresnis nei šildymas malkomis, jis vis tiek prisideda prie šiltnamio efekto. Na ir galiausiai – su dujiniu katilu labai sunku užtikrinti saugumą. Dujų katilai turi būti reguliariai prižiūrimi ir tikrinami.

Prie pliusų galima paminėti, kad šildymas dujomis yra patogus. Nereikia ruoštis kuro atsargų, taip pat galima kontroliuoti veikimą nuotoliniu būdu. Toks katilas veikia tyliai bei negeneruoja tokio karščio ar suodžių, dūmų. Tačiau dujų katilo įrengimas tikrai yra ir brangus, ir sudėtingas.

Ar žinojote apie hibridinius šilumos siurblius oras/vanduo/dujos?

Norintiems pakeisti seną, atitarnavusį dujinį katilą DAIKIN turi ypatingą sprendimą – Altherma EHYHBH-AV32/EHYKOMB-AA2/3 hibridinius šilumos siurblius.

Jame derinami kelių energijos šaltinių privalumai. Naudodami orą bei dujas (galima keisti režimus) kaip alternatyvų energijos šaltinį, šie šilumos siurbliai siūlo didesnį efektyvumą ir lankstumą nei senesni dujiniai katilai

Jie gali išgauti šilumą iš aplinkinio oro arba veikti kaip dujinis katilas. Hibridinė technologija jiems leidžia prisitaikyti prie besikeičiančių oro sąlygų ir optimizuoti energijos suvartojimą. Daugiau apie juos rasite paspaudę šią nuorodą.

Šiuolaikiškiems namams geriausiai tinka oras – vanduo šilumos siurbliai. Jie valdomi nuotoliniu būdu, yra labai efektyvūs, mažataršiai bei lengvai pritaikomi. Malkinis šildymas niekada nebuvo patogus, tačiau tik dabar yra ekonomiškai pasiteisinančių alternatyvų, kurios prieinamos daugeliui namų ūkių. Kalbant apie dujinį šildymą reikėtų prisiminti, kad jo įrengimas naujame objekte yra ir brangus, ir sunkus procesas. Na, o konversijai arba seno dujinio katilo keitimui bene geriausiai rinktis hibridinę Altherma sistemą oras/vanduo/dujos.