Naujienos

2023 03 10 Šilumos siurblių efektyvumo palyginimas: žiema vs vasara


Europos šilumos siurblių asociacija (EHPA) savo praeitų metų rinkos ir statistikos ataskaitoje skelbia, kad Europoje per metus parduodama daugiau nei 1 milijonas šilumos siurblių. Oras – vanduo sistemos sudaro nemažą šios rinkos dalį. 

INDUSTEK UAB vadovas teigia, kad Lietuvoje, kur vyrauja permainingas klimatas, šilumos siurbliai oras – vanduo ypač naudingi bei efektyvūs. Su jais galima ir šildyti ar vėsinti namus, ir paruošti karštą vandenį. Tačiau norint maksimaliai išnaudoti tokią sistemą, labai svarbu suprasti, kaip ji veikia skirtingais metų laikais. Dalinamės ekspertų įžvalgomis apie šilumos siurblių oras-vanduo efektyvumą žiemą ir vasarą beipatarimais, kaip sumažinti jų sąnaudas ar padidinti efektyvumą.

Kaip veikia šilumos siurblys oras – vanduo? Apžvalga

Šilumos siurblys oras - vanduo - tai šildymo ir vėsinimo sistema, kurioje šilumos energija paimama iš oro ir panaudojama patalpoms šildyti. Arba, jeigu paleidžiamas atvirkštinis veikimo ciklas – vėsinti.

Oras – vanduo sistemą dažniausiai sudaro du komponentai:

  • Išorinis blokas, kuriame yra kompresorius;
  • Vidinis blokas, kuriame yra cirkuliacinis siurblys.

Tiesa, oras - vanduo gali būti ir monoblokinė sistema. Tada ji turi tik vieną įrenginį, stovintį lauke.

Šilumos siurblys paima šilumą iš oro lauke ir perduoda ją vandeniui (šilumokaičiui), kuris cirkuliuoja per namų radiatorius arba grindinio šildymo sistemoje.

Tam, kad veiktų, toks siurblys naudoja energiją iš dviejų šaltinių – oro lauke ir elektros. Už orą mokėti nereikia. Kainuoja tik elektra. Modernūs siurbliai elektrą naudoja stebėtinai efektyviai. Štai, pavyzdžiui DAIKIN Altherma 3 H HT aukštatemperatūris oras – vanduo siurblys tik apie 35 % energijos ima iš elektros. Dėl to, lyginant su senesnio modelio siurbliais, turėtų mažėti jūsų sąskaitos ir į aplinką išmetamo CO2 kiekis.

Oras – vanduo šilumos siurblių veikimas žiemą 

Šilumos siurbliams oras - vanduo labai svarbus efektyvumas. Efektyviai dauguma siurblių veikia iki kol lauke temperatūra nenukrenta žemiau - 25 laipsnių Celsijaus. Geriausi savo klasėje, kaip kad Daikin Altherma 3 H HT efektyvumą išlaiko iki kol lauke temperatūra nukrenta net iki - 28 laipsnių Celsijaus.

Kadangi siurblys turi pakaitinti arba vėsinti vandenį, savaime suprantama, kad kuo didesnis skirtumas tarp norimų temperatūrų, tuo daugiau energijos reikia sunaudoti. Kai lauke – šalta žiema, bet vis tiek norisi turėti karštą vandenį dušui ar voniai, siurblys turi intensyviai dirbti.

  • Tarkime, jeigu lauke 0oC, o norisi, kad radiatoriai įkaistų iki 45oC – energijos sunaudosite X;
  • Tačiau, jeigu lauke - 20oC, o norisi kad radiatoriai įkaistų iki 45oC – energijos sunaudosite tikrai daugiau nei X.

COP – svarbus, efektyvumą rodantis parametras

Šilumos siurblių oras-vanduo efektyvumo koeficientas (COP) – geras rodiklis, leidžiantis pamatyti, koks yra šildymo režimu veikiančių šilumos siurblių oras - vanduo efektyvumas. Verta paminėti ir SCOP – sezoninį efektyvumo koeficientą.

COP apskaičiuojamas šilumos išeigą padalinus iš įeinančios energijos. Žiemą, kai temperatūra žema, šilumos siurblių oras - vanduo COP sumažėja. Siekiant tai kompensuoti, kai kurie oras-vanduo šilumos siurbliai turi atsarginį elektrinį šildytuvą, kurį galima įjungti, kai temperatūra itin žema. Tada sąnaudos tiek smarkiai neišauga.

Šerkšnas ir ledas ant išorinio bloko

Žiemos metu ant išorinio bloko gali atsirasti ledo bei šerkšno. Tai mažina įrenginio efektyvumą. Kad taip nenutiktų, kai kuriuose šilumos siurbliuose oras - vanduo paruoštas atitirpinimo ciklas, tačiau su kai kuriomis sistemomis jį pašalinti reikia rankiniu būdu.

Šilumos siurblių oras-vanduo efektyvumui žiemą įtakos gali turėti ir sistemos dydis bei namo izoliacija. Namų savininkai gali imtis keleto veiksmų, kad žiemą pagerintų savo šilumos siurblių oras-vanduo efektyvumą. Pirma, būkite užtikrinti, kad namų šiluminė izoliacija - puiki, nes tai sumažins šilumos nuostolius ir pakels visos sistemos efektyvumą. Antra, optimizuokite termostato nustatymus ir venkite dažno reguliavimo. Trečia, laiku atlikite reguliarią šilumos siurblių oras-vanduo techninę priežiūrą, kad būtų užtikrintas optimalus veikimas.

Oras – vanduo šilumos siurblių veikimas vasarą

Energijos vartojimo efektyvumo koeficientas (EER) rodo oras - vanduo sistemos efektyvumą vėsinimo režimu. Jis apskaičiuojamas vėsinimo galią dalinant iš sunaudotos energijos. Kuo temperatūra lauke aukštesnė, tuo labiau mažėja EER. Kaip ir šildant žiemą, taip ir vasarą, norint kompensuoti išaugusias sąnaudas, kai kuriuose oras-vanduo šilumos siurbliuose yra atsarginis elektrinis aušintuvas, kurį galima įjungti.

Patarimai, kaip padidinti siurblio efektyvumą vasaros laikotarpiu

Izoliacijos ir sistemos veikimo patikrinimas

Namų savininkai gali padidinti savo sistemų efektyvumą užtikrindami, kad nėra kažkokių nesandarumų, o patalpa – puikiai izoliuota. Na, o pats šilumos siurblys turėtų būti sukalibruotas tinkamam veikimui ir nepažeistas. Planuojant reguliarų techninį aptarnavimą tai nesunku užtikrinti.

Papildomi veiksmai

Galite ant langų užklijuoti UV atsparią ar veidrodinę plėvelę, taip pat – užtraukti užuolaidas, reguliariau vėdinti patalpas. Svarbu, kad perteklinė šiluma kuo greičiau būtų pašalinama arba net nepatektų vidun.

Daikin Altherma oras – vanduo. Tai - bene efektyviausi šilumos siurbliai ištisus metus.

DAIKIN Altherma šilumos siurbliai oras-vanduo yra vieni iš efektyviausių šildymo sprendimų rinkoje, nesvarbu, ar juos naudosite vasarą, ar žiemą. Pelnę iF ir RedDot apdovanojimus už dizaino sprendimus bei naudodami aibę pažangių technologijų, kaip naujos kartos R-32 šaltnešį ar išmanųjį valdymą, DAIKIN Altherma 3 H HT gali:

  • Išgauti šilumą iš lauko oro net prie -28ºC temperatūros;
  • Didžiuotis vienais aukščiausių EER, COP ir SCOP koeficientais rinkoje;
  • Būti suderinami su saulės kolektoriais dėl dar taupesnio eksploatavimo;
  • Panaudoti specialų kompresorių greitam vandens pašildymui iki 70ºC;
  • Vėsinti ir šildyti orą bei šildyti vandenį.

Šiose sistemose įrengti itin efektyvūs kompresoriai ir šilumokaičiai, kurie leidžia užtikrinti komfortišką temperatūrą patalpų viduje nesukuriant taršos ir nenaudojant brangaus bei aplinkai kenksmingo iškastinio kuro.

Daugiau informacijos apie Daikin ALTHERMA oras - vanduo šilumos siurblius