Naujienos

2023 02 10 Renkamės šildymo sprendimą - ką pataria ekspertai


Itin svyruojant dujų kainoms ir vyraujant neužtikrintumui rinkoje, ES valstybės narės ieško būdų, kaip žiemos laikotarpiu sumažinti dujų ir kitų gamtinių energijos šaltinių poreikį. Išsikeltas tikslas – vartojimą mažinti 15 procentų. Dalis tikslo siekiama labiau įgalinant alternatyvius šildymo šaltinius, kaip pavyzdžiui, šiomis dienomis naudojamus hibridinius, gruntinius arba elektrinius šilumos siurblius. Pastatai naudojantys oras-vanduo arba vanduo-vanduo šildymo sprendimus gali pasiekti daug didesnį energinį efektyvumą. Pavyzdžiui 600 m² ploto pastatas, naudojantis oras-vanduo šildymo sprendimą gali per metus sumažinti šildymo išlaidas apie 25%.

Atsižvelgdama į kylančius iššūkius, su kuriais šiuo metu susiduria ES, Europos Komisija parengė Europos dujų paklausos mažinimo planą: valstybėms narėms rekomendavo iki 2023 m. kovo savanoriškai sumažinti dujų naudojimą 15 %. Tai turėtų padėti individualių vartotojų piniginėms bei pačios ES ekonomikai.

Vienas iš sprendimų - pastatų šildymui naudojamų dujinių katilų keitimas sistemomis oras - vanduo. Žvelgiant į „Global Market Insights“ atliktą tyrimą dėl oras - vanduo šilumos siurblių naudojimo ES valstybėse 2020 - 2026 metams, galime matyti, kad rinka ES ribose šiai technikai auga labai greitai. Per metus, tokiose valstybėse kaip Vokietija ar Austrija, šilumos siurblių oras - vanduo panaudojimas didėja, vidutiniškai, po 7-8%.

 

Ką sako rinka?

Naudodami modernias šildymo sprendimus, pastatų valdytojai gali ženkliai sumažinti dujų sąnaudas ir tuo pačiu - bendras išlaidas išlaikymui. Tokią specialistų nuomonę patvirtina aplink mus skelbiamos naujienos:

  • Dujų kainos nebuitiniams ir buitiniams vartotojams auga bent 15-20%;
  • Elektros rinkoje kainos stabilizuotos, kilti nebeturėtų ir pastaraisiais mėnesiais tik krenta.

Bendros tendencijos artimiausiu metu turėtų nesikeisti, nes naujų dujų tiekėjų Europai dar reikia laukti, o ir sulaukus tiekimas bus daug brangesnis nei prieš porą metų. Tuo tarpu elektros rinka, bendromis ES jėgomis, stabilizuota. Didelis dėmesys skirtas tam, kad nebebūtų tokių fiasko, kaip su biržos kainomis 2022 metų eigoje, tad elektros rinka šiuo metu galima labiau pasitikėti.

Apie šilumos siurblio veikimo principą

Paprasčiausias paaiškinimas būtų toks: įrenginys kompresoriaus ir freono pagalba sukuria šilumą, kurią tiekia į patalpą. Šilumos siurblys veikia taip, kad freono pagalba iš oro sukuriama šiluma ir perduoda ją į vandenį, kuriuo termofikato pavidalu šildome namus. Šiuo metu Lietuvoje itin populiarūs aeroterminiai siurbliai oras-vanduo. Tai yra išorinis ir vidinis blokai, kurie elektros pagalba pagamina šilumą.

Iš 1 kW elektros energijos siurblys sukuria ~5 kW šiluminės energijos šilumai ir karštam vandeniui paruošti, todėl šis įrenginys ir yra toks efektyvus. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kalbame apie Daikin Altherma, tuo tarpu skirtingų gamintojų šilumos siurbliai nėra vienodai efektyvūs.

 

Kodėl būtent šilumos siurbliai? Kodėl jie tokie aktualūs?

Šilumos siurbliai yra daug efektyvesni nei kai kurios kitos standartinės šildymo spredimus. Tai parodo jų funkcionalumas bei visi skaičiai. „Už kiekvieną šilumos siurbliui maitinti sunaudotą elektros kilovatvalandę (kWh) jis pagamins vidutiniškai apie 3-3,3 kWh šilumos. Tai yra įspūdinga grąža. Kalba eina ne tik apie šiltus namus, tai aktualu ir tiems, kurie nori sumažinti anglies dvideginio išmetimą, siekia tvarumo, nori mažinti savo anglies pėdsaką,“ – aktualia statistika dalinasi INDUSTEK UAB vadovas Vaidas Ragaišis.

Šilumos siurbliai gali ne tik šildyti jūsų namus, bet ir vandenį, kuriuo prausiatės, plaunate indus, naudojate buityje. Optimizavus vandens šildymo procesus, toks pasirinkimas gali sumažinti jūsų vandens šildymo sąskaitas nuo 25% iki 50%. 

Daikin Altherma šilumos siurbliai, lyginant analogiškomis sąlygomis, gali būti iki keturių kartų efektyvesni nei konvenciniai dujiniai katilai. Paprastai kalbant, su Daikin Altherma oras-vanduo sistemomis, net trys ketvirtadaliai šildymui sunaudojamos energijos gaunama „nemokamai“ - iš oro lauke, o elektros energijos suvartojama ne daugiau nei reikia.

Dar daugiau mažinamas energijos suvartojimas

Jei pastate jau yra naudojamas šilumos siurblys, jo eksploatavimą galima optimizuoti naudojant energiją taupančius sprendimus, kurie dar labiau sumažins energijos sąskaitas. Išmanieji debesų kompiuterijos (angl. cloud-based service) sprendimai, tokie kaip „Daikin's Cloud Service“, suteikia klientams prieigą prie įrankių, kurie ne tik pastebi pernelyg didelį energijos suvartojimą tam tikrose pastato dalyse, bet taip pat leidžia greitai bei patogiai reaguoti į staigius pasikeitimus. Tai yra ypač naudingas įrankis valdant ir kontroliuojant komplikuotas bei daug šildymo sprendimų jungiančias sistemas. Būtent reguliavimas ir sąnaudų optimizavimas individualiose srityse leidžia daugiausiai sutaupyti, kadangi išvengiama perteklinio vartojimo ar erzinančių butelio kakliukų atsiradimo.

Atstovaudami rinkos lyderį – Daikin, palaikome ES sprendimą mažinti natūralių dujų sąnaudas bei skatiname perėjimą link švaresnių bei efektyvesnių šildymo sprendimų. Su kiekvienu efektyviai naudojamu šilumos siurbliu INDUSTEK ekspertai padeda Lietuvos gyventojams sumažinti pastatų į aplinką išskiriamo anglies dioksido kiekį ir kartu kurti sveiką aplinką ateities kartoms.

 

Visai neseniai INDUSTEK, UAB „Daikin“ atstovas Lietuvoje Vaidas Pozniakovas pasidalino naudingais patarimais Renkamės šilumos siurblį: kaip neprašauti pro šalį?