Industek Blogas

2022 04 21 Šilumos siurbliai oras-vanduo ar šilumos siurbliai gruntas-vanduo (geoterminiai)?


Šiuolaikiniuose namuose, šilumos siurbliai tapo labai svarbia kasdienio komforto dalimi. Modernūs inžineriniai sprendimai leidžia žmonėms išnaudoti gamtos suteikiamus, atsinaujinančius energijos šaltinius ir namus šildyti ar su tuo pačiu įrenginiu net vėsinti, naudojant mažiau elektros energijos, beveik nenaudojant iškastinio kuro. Bene populiariausi šioje srityje yra šilumos siurbliai oras-vanduo ir geoterminiai šilumos siurbliai. Palyginkime juos iš kaštų, ergonomiškumo ir ilgaamžiškumo perspektyvų – kurie siurbliai jums galėtų tikti labiausiai?

Kaštai – šilumos siurbliai oras-vanduo – ryškus favoritas

Kuomet lyginame kaštus, kainas ir sąnaudas, tarp visų šilumos siurblių lyderiai galėtų būti Daikin šilumos siurbliai oras-vanduo. Nors, kaip patys įrenginiai, su įrengimo išlaidomis, ko gero pigiausi bus oras-oras siurbliai (dar vadinami tiesiogi kondicionieriais), tačiau efektyvumo, ilgalaikių kaštų taupymo ir energijos tausojimo prasme, oras-vanduo sistemos turi ryškią persvarą prieš oras-oras įrenginius.
 
Geoterminiai (gruntas-vanduo) įrenginiai yra, ko gero, taupiausi ir našiausi ilgalaikėje perspektyvoje. Tačiau jų įrengimas reikalauja didesnių investicijų, todėl juos sau gali leisti tikrai ne kiekvienas. Taip pat, norint, kad įrenginio montavimas atsipirktų, jūsų namų energijos sąnaudos turėtų būti tikrai didelės ir juose reikėtų gyventi tikrai ilgai, kad išlaidos spėtų atsipirkti. Visgi, jeigu jūsų sklypas tam tinkamas ir finansavimo galimybės tikrai pakankamos, nedvejokite apsvarstyti ir gruntas-vanduo siurblius.
 
Lyginant su kitais šildymo sprendimais, geoterminiai šilumos siurbliai turi didžiulį pranašumą efektyvumo srityje. Geriausiu atveju, vidaus degimo (pvz., dujinio) katilo efektyvumas priartėja prie 90 %, o hibridinių katilų efektyvumas gali perkopti 100 %. Tačiau naudojant Altherma 3 GEO sistemą sugebėsite pasiekti net iki 400 % efektyvumą.
 

Įrengimas ir ergonomiškumas – oras-vanduo sistemos turi persvarą

Vėlgi, jeigu lyginsime šilumos siurblius oras-vanduo su geoterminėmis sistemomis, pastarojo tipo šildymą įrengti bus daug sudėtingiau. Daug ką sudomina tai, jog aukštos temperatūros šilumos siurbliai oras-vanduo Daikin Altherma gali būti suderinami ir su jau egzistuojančiais ir įrengtais radiatoriais. Dėl to jie puikiai tinka konversijai ir gali būti montuojami tiek naujos, tiek senesnės statybos objektuose. Pasinaudojus valstybės siūloma parama galima nesunkiai pakeisti seną, kieto kuro katilą į naują, ekonomišką ir žymiai taupesnį šilumos siurblį. Pats įrenginio ergonomiškumas labai priklauso nuo pačios sistemos, kurią pasirinksite ir siurblio modelio. Jeigu paimsime Daikin Altherma oras-vanduo sistemas, tai moderniausi modeliai užima vos 0,37 kvadratinio metro grindų ploto. 
 
cgsi_9ac388c083dadd0d9eb732d719042092-aff17f7d2c6c5274411b37141cea454a.img
 
Na, o geoterminio šildymo sistemos įrengimui reikia didelio projekto, grunto kasimo darbų, specializuotos technikos bei tikrai daugiau laiko. Šiuos įrenginius sumontuoti gali tik labai didelę patirtį ir specializaciją turintys specialistai, todėl įgyvendinimo gali tekti laukti ilgiau. Be to, geoterminiu šildymu geriausia rūpintis iš anksto, tik pradedant statyti namus. Jeigu namas jau pastatytas, ne visada yra geros galimybės jį įrengti, todėl konversija kai kada net nėra įmanoma. Ergonomiškumo ir pritaikymo prasme, tenka pripažinti, kad persvarą dažniausiai turės oras-vanduo sistemos.

Oras-vanduo sistemų naudojimas: apžvalga ir ypatumai

Daugumą vartotojų, aukštos temperatūros šilumos siurbliai oras-vanduo dažniausiai pritraukia dėl: nesudėtingos ir, sąlyginai nebrangios instaliacijos, žemesnių kaštų (lyginant su geoterminiais siurbliais), ergonomiškesnio dizaino ir geresnio jų žinomumo. 
 
Ypač šie šilumos siurbliai efektyvūs būna lengvo šaltuko metu. Tenka pripažinti, kad lyginant su geoterminiais šilumos siurbliais, oras-vanduo sistemos nėra tokios techniškai pajėgios, kuomet temperatūra yra labai žema, tačiau tokių dienų Lietuvoje, per metus būna ne daugiau nei 10–15, o net ir sąlyginai didesnės sąnaudos su oras-vanduo sistema, dažnai nėra tiek didesnės, kad apsimokėtų vien dėl tų šalčiausių dienų, rinktis būtent geoterminę sistemą.
 
Visgi, kadangi didžiąją dalį šildymo sezono temperatūros nebūna ekstremaliai žemos, o labiau pastebime tik vidutinį šaltį (nuo ~ -10 iki +5 laipsnių Celsijaus), šilumos siurbliai oras-vanduo puikiai tinka Lietuvos klimato sąlygoms.
 
Kalbant apie naudojimą Lietuvoje, dar būtinai reikia paminėti tai, jog Daikin Altherma oras-vanduo sistemos yra nesunkiai derinamos su atsinaujinančios energijos šaltiniais – saulės kolektoriais. Tokiu būdu, jūsų elektros energijai skirtos išlaidos galės dar labiau sumažėti, kadangi didelę dalį elektros energijos siurblys pasiims iš kolektorių.

Geoterminių sistemų naudojimas: apžvalga ir ypatumai

Kaip jau išsiaiškinome, geoterminių šildymo sprendimų įrengimas ir pačios sistemos: kainuoja daugiau, reikalauja daugiau laiko bei sąnaudų. Tačiau, ekstremaliose temperatūrose greičiau pasimato šių įrenginių efektyvumas. Lietuvoje būdingomis klimato sąlygomis tiesiog reikia daugiau laiko, kol, lyginant su oras-vanduo sistemomis, geoterminiai siurbliai atsipirktų. Eksploataciniai tokių įrenginių kaštai yra ganėtinai maži, kadangi vieninteliu rūpesčiu dažniausiai lieka tik elektros energija, kurios reikia, kad visuomet veiktų geoterminis siurblys. Juos taip pat neretai galima suderinti ir su saulės kolektoriais, todėl sąnaudos kaštų prasme – daug mažesnės. 

Ką verta rinktis jums?

Lietuvoje, mūsų klimato sąlygomis, didžiąją dalį laiko labiau apsimokės šilumos siurbliai oras-vanduo. Ši technologija yra populiaresnė ir taip pat pats siurblys bei įrengimas kainuos žymiai mažiau ir truks žymiai trumpiau. Nebent esate tvirtai apsisprendę rinktis geoterminį šildymą ir visiškai nesukate galvos dėl finansinės naštos, verčiau rinkitės oras-vanduo siurblius. 
 
cgsi_fae135ea878d6f854b8bca633b2ec4b0-71379066343a396cddc799fc077c97c4.img
 
Jeigu imsime vienas moderniausių, Daikin Altherma oras-vanduo sistemas, jos turi be galo daug privalumų:
 
  • Modernus R32 šaltnešis (freonas) atitinka aukščiausius technologinius ir inovacijų standartus. Juo užpildyti, trečios kartos Daikin Altherma oras-vanduo šilumos siurbliai įdarbina Bluevolution technologiją ir gali sumažinti į aplinką išmetamo anglies dvideginio kiekį net iki 70 %.

  • Oras-vanduo siurblius galite valdyti ir per išmaniąją programėlę. Paspauskite kelis mygtukus ir padidinkite šildymo intensyvumą arba jį sumažinkite.

  • Oras-vanduo siurbliai žiemą gali veikti kaip šildytuvai, o vasarą, kaip kondicionieriai. Tai yra vienas iš didžiausių šių įrenginių pliusų, kadangi nereikia atskirai pirkti šildytuvo ir kondicionieriaus, o ištisus metus galima mėgautis malonia gaiva ar šiluma, kaip tik norite.

  • Oras-vanduo sistemą galite įsirengti pasinaudoję valstybės parama, jeigu keičiate seną, taršų kieto kuro ar kitokį katilą. Dėl paramos gavimo visada galite pasitarti su pardavėjais.

  • Daikin Altherma sistema yra neįprastai ergonomiška. Šie įrenginiai yra gavę apdovanojimus už puikų dizainą, tačiau bet kuriems namams taip pat svarbu bus ir tai, jog šie įrenginiai gali būti tvirtinami prie sienos arba statomi ant grindų. Viduje esantis siurblio blokas neužims nė pusės kvadratinio metro grindų ploto, o jo viduje gali būti integruotas net 180–230 l talpos vandens šildytuvas.

Įsigilinus į šiuos privalumus, pasidaro tikrai aišku, kodėl šilumos siurbliai oras-vanduo turi tokį didelį populiarumą. Pasidomėkite, kokį pasiūlymą galėtumėte gauti iš INDUSTEK, UAB, pasirinkę oras-vanduo šildymo sistemas ir gerokai palengvinkite savo kasdienybę bei sumažinkite sąnaudas mikroklimato valdymui.
 
cgsi_2044ae8ffda6b04314f8f7c78da50465-0ff842ac549a11aec02a8b6442386f0f.img