Naujienos

2022 03 14 Renkamės šilumos siurblį: kaip neprašauti pro šalį?


Šilumos siurbliai jau tapo įprasta namų dalimi. Nors gamintojai siūlo daugybę variantų, išsirinkti efektyviausią ir tinkamiausią nėra paprasta. Kokiais kriterijais vadovautis perkant šilumos siurblį ir kodėl kartais verta mokėti daugiau pasakoja INDUSTEK, UAB „Daikin“ atstovas Lietuvoje Vaidas Pozniakovas.

Ar galėtumėt trumpai nusakyti šilumos siurblio veikimo principą?


Paprasčiausias paaiškinimas būtų toks: įrenginys kompresoriaus ir freono pagalba sukuria šilumą, kurią tiekia į patalpą. Šilumos siurblys veikia taip, kad freono pagalba iš oro sukuriama šiluma ir perduoda ją į vandenį, kuriuo termofikato pavidalu šildome namus. Šiuo metu Lietuvoje itin populiarūs aeroterminiai siurbliai oras-vanduo. Tai yra išorinis ir vidinis blokai, kurie elektros pagalba pagamina šilumą.

Iš 1 kW elektros energijos siurblys sukuria ~5 kW šiluminės energijos šilumai ir karštam vandeniui paruošti, todėl šis įrenginys ir yra toks efektyvus. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kalbame apie „Daikin Altherma“ , tuo tarpu skirtingų gamintojų šilumos siurbliai nėra vienodai efektyvūs

Sakote, kad šilumos siurbliai oras-vanduo tarp vartotojų populiariausi?


Taip, be jokios abejonės. Ir tai rodo mūsų ir partnerių „Daikin Altherma“ pardavimo statistiką, kurią stebime paskutinius keletą metų. Pavyzdžiui, gruntinių šilumos siurblių, kur išorinio bloko funkciją atlieka grunto gręžiniai ar horizontaliai pakloti vamzdynai, sistema yra brangi. Ji atsiperka tik tuomet, kai mūsų šilumos sąnaudos labai didelės. Analogiškai, oras-vanduo šiandien ištobulėjo tiek, kad gruntiniai šilumos siurbliai tiesiog neatsiperka arba atsiperka tik per ilgą laikotarpį.

Gruntinio gręžinio įrengimo vertė gali siekti apie 10 tūkst. eurų, tai santykinai sudaro 100 proc. įrangos vertės, tad iš esmės galime teigti kad visa šildymo sistema išbrangsta dvigubai. Tuo tarpu oras-vanduo tipo siurblių įrengimas perpus pigesnis, o efektyvumas - labai panašus. Vėl gi, kalbame apie „Daikin Altherma“ šilumos siurblio pasirinkimą. Rinkoje esančių kai kurių pigesnių šilumos siurblių efektyvumas prie žemų temperatūrų krenta pakankamai greitai.

Kaip žinoti, kokio siurblio mums reikia? Pagal kokius kriterijus turėtume jį rinktis?


Išskirtume tokį pagrindinį kriterijų – šildomo pastato energinio efektyvumo poreikį. Žinant šį parametrą galima kalbėti bent jau apie šilumos siurblio galią. Dažniausiai siurblio ieškantys žmonės šio parametro nežino, tik spėlioja. Projektuojant naują namą projektuotojas turėtų pasakyti, kokie šilumos nuostoliai numatyti pagal projektines sąlygas. O pagal tai galima apskaičiuoti, kiek šilumos namui reikia.

Įsivaizduokite, kad gavome leidimą naujo namo statybai, kuris turi atitikti A++ energinei klasei. Ir jeigu pasiekėme visus rodiklius – pastato sandarumą, šilumos varžas ir pan., galime nesunkiai apskaičiuoti šilumos siurblio galią.

Bet kuriuo atveju, renkantis šilumos siurblį rekomenduojame pasikonsultuoti su specialistu. Neretai gauname tokius ir panašius klausimus ir patys.

Daikin Altherma 3 H HT-d88662b65f9116858eb98ababe075b3e.png

Pastebime, kad rinkdamiesi šilumos siurblį žmonės paprastai žiūri kokia to įrenginio galia ir efektyvumas, kai lauke +7 laipsniai, o į sistemą paduodama temperatūra yra +35 laipsniai. Iš tiesų, toks yra standartas, esant tokiems rodmenims skaičiuojamas efektyvumo koeficientas. Bet pamirštame, kad daugiausia šilumos mums reikės ne tada, kai lauke +7, o tada, kai lauke bus -20 ar dar žemesnė temperatūra. Todėl būtinai rekomenduojame atkreipti dėmesį į šilumos siurblio galią, kokia ji bus prie didelių minusinių temperatūrų tokių kaip -15C ar -20C.

Taip pat, nepaskutinėje vietoje turėtų būti toks kriterijus kaip išorinio įrenginio skleidžiamas garsas/triukšmas matuojant decibelais.

Pasaulio lyderė „Daikin“ ypatinga tuo, kad jų šilumos siurbliai išlaiko labai didelę galią ir prie minusinių temperatūrų. Tuo tarpu naujieji „Daikin Altherma“ sprendimai iš esmės pakeitė tradicinį supratimą apie šildymą lietuvišką žiemą.

Kitas svarbus dalykas, į kurį reikia žinoti renkantis šilumos siurblį ir dėl ko žmonės išsigąsta – išorinis blokas žiemą užšąla ir pasidengia šerkšnu. Yra ciklai kai jis save atitirpina. Tuomet šilumos siurbliai ima temperatūrą iš grindų ar radiatorių, grąžina ją atgal ir atitirpina savo išorinį bloką.

„Daikin Altherma“ išskirtinis tuo, kad siurbliai su integruotais boileriais atitirpimui vandenį ima ne iš sistemos, o iš boilerio. Todėl mes nevėsiname savo namų. Boileryje esančio vandens temperatūra paprastai 50 laipsnių, o grindinio šildymo sistemoje iki 30, todėl natūralu, kad 50 laipsnių temperatūros vandeniu greičiau atitirpinsime išorinį bloką ir neatvėsinsime namų paiminėdami iš jų temperatūrą išoriniam blokui atitirpinti. Tai daug efektyviau ir maksimaliai komfortabilu.

Dar vienas dalykas – tam, kad vanduo ant išorinio bloko dugno neužšaltų kiti gamintojai naudoja dugno pašildymui elektrinius „gyvatukus“, kurie mažina šilumos siurblio efektyvumą. „Daikin Altherma“ šilumos siurbliai paprastai išvis neturi dugno, todėl atitirpęs vanduo bėga tiesiai ant žemės. O kalbant apie sąnaudas, „Daikin“ šilumos siurbliai neturėdami dugno neturi ir papildomų sąnaudų.

Šilumos siurbliai veikia elektros pagalba. Kaip nelikti be šildymo dingus elektrai?


Patarimas paprastas – namuose reikia turi turėti elektros generatorius. Ir ne tik dėl šilumos siurblio. Šiandien bet kuris kietojo kurto ar dujinis ar koks kitas katilas negali dirbti be elektros nes visur naudojami elektriniai siurbliai kurie tiekia termofikatą į šildymo sistemą.

Jei siurbliukas prie kieto kuro katilo dingus elektrai sustoja, tai yra baisiau nei sustojęs šilumos siurblys. Kai sustoja šilumos siurblys, jis išsijungia ir niekas nevyksta. Jei kietojo kuro katile dega malkos ir siurbliukai sustoja, temperatūra ima kauptis. Kai temperatūra užkyla ir vanduo neišteka, jis užverda, o verdantis vanduo plečiasi ir sistema gali sprogti – tai fizika.

Tuo metu turint šilumos siurblį problema tik ta, kad jis tiesiog nešyla. Taigi generatorius reikalingas visiems, jo nereikia labai galingo, nes šilumos siurblys, nelygu jo dydis, naudoja iki 2 kW elektros energijos. Tai yra, tiek pat, kiek virdulys, tik skirtumas tas, kad virdulys sušildo 1 litrą vandens, o siurblys visus namus.

Kalbant apie vasarą – praėjusi vasara parodė, kad vis aktualiau vėsintis namus. Ar tas pats šilumos siurblys gali ir šildyti, ir vėsinti patalpas?

4. Daikin Altherma šilumos siurblys visiems poreikiams-cb064a49ed9b9783a0eccbfc6fe9720c.png
Taip, su tuo pačiu šilumos siurbliu iš esmės galima ir vėsintis. Jame yra papildoma vėsinimo funkcija, tačiau tai nėra šaldymas, o tik pasyvus vėsinimas.

Kaip žinome, saulė per langą šildo ne orą, o paviršius. Didžiausias paviršius namuose – grindys. Jei turime daug grindų, į kurias šviečia pietinė saulė, vienintelis kelias sutaupyti – neleisti grindims įkaisti. Paleisdami vėsesnį vandenį į grindis, neleidžiame saulei jų įkaitinti ir joms išspinduliuoti daug šilumos į patalpą. Taip galima sutaupyti 3-4 laipsnius. Taigi, jei namai prikaista iki 29 laipsnių, tai naudojant šilumos siurblio vėsinimo funkciją per grindis, patalpoje galime turėti 24-25 – vasarą to visiškai pakanka. Turėsime maksimalų komfortą be papildomų įrenginių.

Daug kam gali kilti klausimas ar būtent „Daikin Altherma“ oras-vanduo sistemos turi kažkokių technologinių pranašumų prieš kitų gamintojų sprendimus oras-vanduo?


Tų pranašumų yra, ir ne vienas. Visų pirma norėtųsi išskirti integruotą boilerį. Skirtingai nei turint kitokio tipo katilus, su „Daikin Altherma“ oras-vanduo sistema tai yra du mazgai vienoje vietoje. Vieną agregato dalį sudaro siurblys ir hidraulinė jo dalis, o kitą – net 180 arba 230l talpos boileris. Visa tai, kaip jau minėjome, užima net mažiau nei 0,4 kvadratinio metro grindų plotą.

Dar vieną privalumą galima pabrėžti tuo pačiu ir paneigiant plačiai paplitusį mitą, jog šilumos siurbliai oras-vanduo yra ganėtinai mažai efektyvūs žiemą, kada jų reikia labiausiai. Modernūs, bent jau trečios kartos Altherma linijos oras-vanduo šilumos siurbliai gali gaminti šilumą ir vandenį pakaitinti net iki 70 laipsnių lauke esant -18 laipsnių temperatūrai, o efektyvų šildymą palaiko ir iki -28 laipsnių Celsijaus speigo atveju.

Tik apie trečdalį reikalingos energijos siurblys ima iš elektros, likusią dalį jam bemaž visada teikia oras. Dėl to įrenginys yra apdovanotas daugumai konkurentų šilumos siurblių neįkandamu A+++ energinio efektyvumo klasės sertifikatu. Tokį „Daikin Altherma“ oras-vanduo sistema gauna ne tik dėl taupaus elektros energijos vartojimo, bet ir dėl Bluevolution technologijos. Pastarosios šerdyje yra inovatyvus R32 šaltnešis, kuris leidžia mikroklimatą valdyti į aplinką išskiriant mažiau CO2.

Verta paminėti nepaprastai tylų „Daikin Altherma“ šilumos siurblių veikimą, suderintą su elegantišku dizainu. Šios oras-vanduo sistemos yra sertifikuotos „QuietMark“ ženklu, kuris išduodamas tik tyliausiai veikiantiems industrijos produktams. Dėl šios priežasties nereikia milžiniškos ir nuošalios katilinės, kad būtų galima sumontuoti siurblį. Tyliai veikdamas jis netrikdo rimties, nemažina komforto. Be to, elegantiškas ir modernus dizainas leis jį sumontuoti net ir namų viduje, pernelyg nekrentant į akis.

BANERIS_GALE-1e043a4bc70b25c0e5da258b5656089d.jpg