Industek Blogas

2021 11 24 Šilumos siurbliai – visa tiesa apie naudojimą ir efektyvumą


Šiuo metu rinkoje, ko gero nėra technologijos, kuri mikroklimato valdymo sprendimų srityje, lenktų šilumos siurblius. Augant dėmesiui į tvarumą bei atsinaujinančius energijos šaltinius, bent jau Lietuvoje, šilumos siurbliai tampa mėgiamiausiu vartotojų pasirinkimu dėl efektyvumo ir ne pačių didžiausių kaštų. Tačiau, kaip yra iš tiesų? Ar tikrai verta esamą sistemą keisti šilumos siurbliu, o naujuose namuose rinktis būtent tokį sprendimą? Štai visa tiesa apie šilumos siurblių naudojimą bei efektyvumą!

Kaip šilumos siurbliai veikia bei kaip jie naudojami?

Šilumos siurblius daug kas žino kitu pavadinimu – A/C arba ventiliatoriaus. Šilumos siurblys veikia tuo principu, kad paima šilumą iš vienos vietos ir ją perkelia kitur, naudodamas kompresorių ir/ar freoną arba kitą šaltnešį, tam, kad orą atvėsintų. Trumpiau tariant, jeigu norite atsivėsinti – įjungiate kondicionierių ir pasirenkate temperatūros nustatymą. Tuomet kondicionierius ima orą iš lauko, su cirkuliuojančio šaltnešio pagalba jį atvėsina iki reikiamos temperatūros ir išleidžia į patalpą. Taip pat, tik be šaltnešio, o su kompresoriaus pagalba, oras yra sušildomas iki reikiamos temperatūros.
 
Kadangi naujos statybos namams keliami pasyvaus namo, A+ energinio efektyvumo reikalavimai, bent pusė namo elektros turi būti sugeneruota iš atsinaujinančių šaltinių. Čia labai svarbų vaidmenį ima vaidinti šilumos siurbliai, kadangi būtent jie laikomi įperkamo, efektyvaus ir praktiško atsinaujinančio energijos šaltinio etalonu.
 
Šilumos siurbliai oras-oras yra sumontuojami lauke ir išorėje (nebent tai yra monoblokas, tokiu atveju konstrukciją sudaro tik viena dalis). Tradiciniai modeliai turi išorinį bloką, kuris ima orą iš lauko ir vidinį, kuris orą paskirsto taip, kaip reikalauja nustatymai, kuriuos reguliuoja naudotojas.

Naujoji energetikos kryptis, finansinė parama, alternatyvūs sprendimai

Visi matome, kad po truputį, tačiau labai užtikrintai judama link to, kad pasaulyje būtų naudojama kuo mažiau iškastinio kuro, o idealiu atveju – jis visai pakeičiamas atsinaujinančia energetika. Tai yra naujoji energetikos kryptis – naudoti kuo daugiau tvarių ir žalių jos šaltinių, prioritetą teikiant atsinaujinantiems, mažataršiams arba visai netaršiems sprendimams.
 
Dauguma valstybių, o tarp jų ir Lietuva įsipareigojo iki tam tikrų metų kardinaliai sumažinti iškastinio kuro naudojimą ir padidinti tą energijos dalį visoje šalyje, kurią gamina atsinaujinantys šaltiniai. Pavyzdžiui, Vilniuje jau nebegalima deginti durpių briketų, naujos statybos namuose dažnai net nebeapsimoka įrengti malkinį katilą, ką jau kalbėti apie išlaidas ir pasiruošimo procesus dujiniam katilui. Dabar gyvename tokiu laiku, kada šilumos siurblys tikrai apsimoka labiau nei dauguma kitų šildymo sprendimų.
 
Palankiu metu, nusprendę savo namuose ar statomame name įrengti ir šilumos siurblį oras-vanduo, ir saulės kolektorių, galėtumėte gauti nemažą paramą iš valstybės, kuri galėtų sumažinti jūsų planuotas išlaidas trečdaliu, o kartais ir dar daugiau. Tuomet investicija atsiperka dar greičiau. Dėka 300%+ efektyvumo, kone visi šilumos siurbliai labai greitai pradės duoti naudą, kadangi pastebėsite sumažėjusias elektros sąskaitas.
 
Žvelgiant į ateitį, šildymo sistema turėtų tarnauti dešimtmetį ar daugiau. Šilumos siurbliui tai padaryti nesunku, o dujinis katilas per tą laiką gali prarasti didelį savo privalumą, jeigu valstybė nuspręstų pabranginti dujas, apdedant jas papildomais mokesčiais.

Pagrindiniai šilumos siurblių privalumai

Kad ir kiek technologiją palaiko valdžios iniciatyvos, jeigu ji yra nenaudinga arba mažiau naudinga vartotojams, jos naudojimas ir įdiegimas rinkoje strigs arba bus visiškai nesėkmingas. Reikia pripažinti, kad šilumos siurbliai turi labai daug privalumų ir pliusų, dėl ko jie tampa puikia investicija. Tokia investicija naudinga ne tik aplinkai, bet ir pačiam namui bei jo šeimininkams. Detaliau apžvelkime privalumus.

cgsi_0166e431bed81c9348859dae4c794748-b8a23a6008ff7e66648823c4a8a7a88e.img
 
Visų pirma – mūsų jau minėtos, mažesnės elektros sąnaudos ir sumažėjusios sąskaitos už elektrą. Vien pasižiūrėjus į tai, kokius rodiklius demonstruoja visi Daikin Altherma šilumos siurbliai – energinis efektyvumas siekia kelis šimtus procentų. Maždaug 33-37% energijos siurblys ima iš elektros, o likusią dalį (apie du trečdalius) jam suteikia oras ir už tai mokėti nereikia. Savaime suprantama, kad generuojama šiluma bus pigesnė nei ta, kurią gaunate iš degintų malkų, dujų ar centrinio šildymo.
 
Įprasti oras-oras ar oras-vanduo siurbliai taip pat reikalauja mažiau priežiūros nei, pvz., dujinis katilas ar gruntiniai šilumos siurbliai. Dujiniai katilai turi būti aptarnaujami maždaug kas metus, o gruntiniai siurbliai apskritai reikalauja ganėtinai brangios priežiūros, nors ir yra taupūs. Ką jau kalbėti apie malkomis kūrenamas krosnis, kurias reikia valyti ir kaminus, kurie taip pat prašosi periodiško dėmesio. Be abejonės, jeigu lyginsime įprastą šilumos siurblį su dujiniu katilu ar kitais kieto kuro katilais, saugumas bus daug didesnis. Kurą deginančių katilų negalima palikti be priežiūros, o štai tik elektrą naudojantis šilumos siurblys, pakankamai autonomiškai veiks ir kone neribotą laiko tarpą.
 
Taršumas – dar vienas pliusas į šilumos siurblio sąskaitą. Visur, kur vyksta degimo procesas, į aplinką išskiriama labai daug taršos, dėl to malkomis kūrenami katilai tikrai nėra pats sveikiausias dalykas mūsų aplinkai.
 
Na ir galiausiai, kuris dar šildymo sprendimas galės vasarą jūsų namus dar ir atvėsinti? Katilai gali tik šildyti, tačiau siurblys gali pūsti ir vėsų orą.

Didžiausius mitus galima paneigti

Kaip ir kiekviena technologija, taip ir šilumos siurbliai turi aibę skeptikų. Dažniausiai skepticizmas šiai technologijai atsiranda dėl to, kad žmonės pergyvena dėl primetamų per didelių įsigijimo ar išlaikymo kaštų, tačiau patys nuogąstavimai dažnu atveju būna pernelyg aštrūs arba net visiškai neteisingi. Pasižiūrėkime į juos.
 
Daug kas į šilumos siurblius skeptiškai žiūri dėl didelių jų kainų. Nors iš dalies yra tiesa sakyti, kad šilumos siurblys yra ganėtinai didelė investicija, tačiau bet kurios rūšies katilas (kokybiškas) kainuos nemažai. Visgi kai įvertiname, kad šilumos siurblį oras-vanduo galite naudoti visoms šildymo reikmėms ir sujungti su saulės kolektoriais, nauda matosi iš karto. Negana to, valstybė gali paremti jūsų tokią investiciją, tad išlaidos bus daug mažesnės nei tikėjotės.
 
Taip pat abejonės kyla dėl šilumos siurblio efektyvumo šaltu oru. Tenka pripažinti, kad čia daugiausiai priklauso nuo pačio vartotojo ir jo pasirinkimo. Žemesnės klasės šilumos siurbliai gali kone visiškai netekti savo efektyvumo arba nustoti veikti prie -15 laipsnių Celsijaus. Tokių dienų Lietuvoje gali būti ne viena ir ne dvi, todėl turint tokio pajėgumo siurblį, reikėtų pagalbinių šildymo sistemų.
 
Tačiau paėmus tokią sistemą, kaip Daikin Altherma, bėdų, net ir Lietuvoje, neturėtų kilti. Modernūs, aukštesnės klasės šilumos siurbliai efektyviai veikia temperatūros stulpeliui nukritus žemiau -25 laipsnių Celsijaus.