Industek Blogas

2021 06 01 Geoterminis šildymas – apžvalga bei privalumai


Pasaulyje, kuriame vis didesnis dėmesys teikiamas tvariai ir netaršiai energetikai, vis populiarėja ilgai ganėtinai užmirštas buvęs geoterminis šildymas. Šis technologinis sprendimas tikrai nėra naujas ir tam tikrose šalyse (pvz., Islandijoje) yra vienas populiariausių pasirinkimų tarp namų ūkių. Tačiau Europos Sąjungoje, o taip pat ir Lietuvoje, geoterminiai šilumos siurbliai smarkiai populiarėja jau gerą dešimtmetį Tačiau ar šis sprendimas geras jūsų namams? Šiame straipsnyje įsigilinsime į pagrindinius niuansus, susijusius su geoterminiu šildymu bei apžvelgsime jo privalumus.

Geoterminis šildymas ir pagrindinės jo naudos

Mažos išlaidos bei ilgaamžiškumas

Geoterminis šildymas yra ilgaamžis sprendimas bei reikalauja labai mažai priežiūros ar techninio aptarnavimo. Kuo ilgiau eksploatuojate tokio tipo šilumos siurblį, tuo labiau jis atsiperka. Įprastai skaičiuojama, kad kieto kuro katilą reikės pakeisti kas 15-20 metų, oro kondicionierių – kas 10-15 metų, ką jau kalbėti apie aptarnavimą ir remontus, kurių gali prisireikti eigoje. Palyginimui, geoterminio šildymo sistemos elementai gali tarnauti pusę amžiaus, o net visu eksploataciniu laikotarpiu aptarnavimo jai reikia labai mažai. Dėl šios priežasties geoterminiai šilumos siurbliai auga pagal populiarumą.

Lyginant poreikį aptarnavimui, geoterminės sistemos vėl turi ryškų pranašumą prieš kitas. Pavyzdžiui, dujinius katilus bei boilerius reikia aptarnauti bent kartą per metus ar kas pusmetį tam, kad būtų išvengta tepalų nutekėjimo ar kitų gedimų.

Ilguoju laikotarpiu, kaštų prasme, geoterminis šildymas yra gerokai pigesnis sprendimas už oro kondicionierius arba įprastas krosnis. Nors daug kas, kaip minusą, įvardina pradines investicijas, jeigu žiūrėsime ilguoju laikotarpiu, dėl žymiai rečiau reikalingo aptarnavimo, ilgesnio tarnavimo laikotarpio bei labai mažų sąskaitų už suvartotą energiją. Nepaisant to, kad įrengimas ir pati sistema yra brangesnė už tradicinius kuro katilus, nauda ims jaustis po truputį ir ganėtinai greitai realizuosis finansiškai.

Nauda jūsų namams

Dar vienas privalumas – išaugusi nekilnojamojo turto vertė. Net, jeigu neplanuojate savo namuose gyventi labai visą likusį gyvenimą, apsimoka investuoti į geoterminę sistemą. NT ekspertų ir potencialių pirkėjų nuomone, tradicinės ŠVOK (Šildymo-vėdinimo-oro kondicionavimo) sistemos, sulaukusios tam tikro amžiaus, vertinamos neigiamai, nes gali būti labai rajos išlaidoms bei remontui. Be to, tokia sistema greitai nuvertėja. Geoterminio šildymo katilas, net ir kiek senesnis, vertinamas kaip didžiulės prabangos ir maksimalaus efektyvumo ženklas, todėl jūsų NT vertė gali išaugti. Pagalvokite, kaip jūs patys elgtumėtės, būdami pirkėjų vietoje? Rinktumėtės nuolat pirkti ir krauti malkas bei užgriozdinti rūsį ar pigiai pasiimti kone neribotus energijos išteklius iš žemės...?

Mažiau pastebimas ir aplinkai draugiškas sprendimas, kuris tinka visur

Na ir paskutinis privalumas – geresnė estetika lauke. Kuomet montuojamas oro kondicionierius (šilumos siurblys), katilas ar monoblokas, lauke atsiranda nemažas agregatas, kuris tikrai užima šiek tiek vietos bei krenta į akis.

Jeigu turite katilą, kuris šildo degindamas kurą, tuomet degimo metu pagaminamas azoto dioksidas ir kitos kenksmingos medžiagos (suodžiai, anglies dioksidas ir kt.). Geoterminė šildymo sistema negamina anglies monoksido ar kitų kenksmingų medžiagų, kadangi jose nevyksta vidaus degimo procesas. Geoterminis šildymas gali būti pritaikomas beveik visur, kur tik yra pakankamai vietos tokiai instaliacijai. Be abejonės, jį dažniausiai įsirengia nuosavų namų turėtojai.

Taip pat verta paminėti, kad geoterminiai šilumos siurbliai puikiai veikia ir Lietuvos klimatinėmis sąlygomis. Be to, pakeitus savo namuose veikiančią šildymo sistemą į geoterminę, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją galite sumažinti net iki 75%. Maždaug 100 m2 ploto namas, pakeitęs kurą deginantį katilą, į geoterminį siurblį, galėtų sumažinti anglies dioksido emisijas 4,500 kg arba beveik tiek, kiek per metus vidutiniškai išmeta vienas eisme dalyvaujantis automobilis.

Verta žinoti – alternatyvos ir realios sąnaudos

Geoterminis šildymas tikrai nėra vienintelis sprendimas namų šildymo kategorijoje. Ir nors tikrai yra daug pliusų, kurie skatina drąsiai investuoti į tokios sistemos įrengimą, yra ir svarbių niuansų, apie kuriuos būtina pagalvoti prieš perkant.

Visų pirma – didesnė pačios sistemos ir įrangos kaina. Šilumos siurblys oras-oras arba įprastesnis dujinis katilas kainuos kelis tūkstančius eurų, su įrengimu kaina šiek tiek paauga. Tačiau geoterminio šildymo sistema, su įrengimu, tikrai perkopia penkiaženkles sumas, todėl tenka pripažinti, kad ne kiekvienas namų ūkis sau gali leisti tokius pirkinius. Visgi, norintiems sutaupyti ir neišlaidauti tiek daug, valstybė siūlo paramą. Žmonėms, kurie pereina nuo vidaus degimo procesą naudojančių katilų prie mažiau taršių šildymo sprendimų (įskaitant geoterminius), suteikiama parama ir kompensuojama dalis išlaidų. Be to, visuomet galima finansuoti tokį sprendimą perkant išsimokėtinai ar imant kreditą. Juk nauda ims jaustis kone iš karto.

Šios sistemos montavimas nėra DIY (Pasidaryk pats) projektas. Tik kompetentingi ir patyrę meistrai gali tinkamai sumontuoti sistemą, kurioje geoterminis šildymas vanduo-vanduo veiktų puikiai!

Reikėtų paminėti ir tokį faktą, kad geoterminė sistema yra pritaikoma kiekvienam projektui individualiai. Pagal poreikį ir pastatų dydį, projektuojamas geoterminio šildymo sprendimas. Ne kiekvienuose namuose tokią sistemą sumontuoti apskritai yra įmanoma, nes, kaip jau minėjome, reikia nemažai vietos. Štai saulės kolektorių sistemą galima plėsti pagal poreikį, nes ji sudaryta iš modulių (modulinė). Su geoterminiu siurbliu ir mazgu taip nepavyks.

Be to, ši sistema vis tiek vartoja elektrą. Aišku, jos elektros sąnaudos, palyginti, yra nedidelės, tačiau negalima ignoruoti to fakto, kad išlaikymas kainuoja.

Daikin Altherma 3 GEO – bene pažangiausias geoterminio šildymo siurblys rinkoje

Kai žvelgiate į rinkoje siūlomų geoterminių šilumos siurblių pasiūlą, Daikin Altherma 3 GEO tikrai turėtų išsiskirti iš kitų.

Visų pirma – ergonomiškas bei prie įvairaus interjero prisitaikantis dizainas. Nors šildymas ir komfortas yra didelis prioritetas, tačiau vis tiek nesinori, kad katilas ar siurblys pernelyg kristų į akis. Su Daikin Altherma tokių problemų nekyla. Jis taip pat veikia tyliau nei jūs šnabždatės, tad diskomforto buityje nekils.

Antrasis privalumas – A+++ klasės energinis efektyvumas. Tokį puikų įvertinimą pasiekti pavyksta labai mažai daliai rinkoje esančių šilumos siurblių. Toks įvertinimas rodo patį didžiausią įmanomą sistemos našumą nepriklausomai nuo sezoniškumo. Apie 80% panaudojamos energijos yra atsinaujinanti, kas reiškia, kad optimaliam veikimui pakanka vos penktadalio elektros energijos.

INDUSTEK UAB, oficialus Daikin Europe partneris šiam siurbliui ir sistemai gali suteikti net iki 5 metų trukmės garantiją. Būtent tokia yra paskaičiuota investicijos atsiperkamumo trukmė. Investicija atsiperka per smarkiai sumažėjusias šildymo išlaidas. Daikin Bluevolution sistema, kurios pagrindas yra netaršus R32 šaltnešis, leidžia mažiau taršiai ir dar efektyviau cirkuliuoti šilumos ir vėsos srautams, optimizuojant siurblio veikimą.