Kondicionieriai

Kondicionieriai – tai prietaisai, vėdinantys patalpas ir palaikantys patalpose numatytas sąlygas: tam tikrą temperatūrą ir drėgmės lygį. Dvi pagrindinės kondicionavimo sistemų funkcijos yra dirbtinio klimato sukūrimas ir jo palaikymas patalpose, nepriklausomai nuo išorės temperatūros pokyčių. Kondicionieriai gali būti naudojami namuose, biuruose arba gamybinėse patalpose.

Iš kur atsirado kondicionieriai?

Oro vėsinimo prietaisus anksčiausiai pradėjo naudoti persai. Prieš tūkstančius metų, stoguose būdavo įrangiamos orlaidės, kurios turėdavo „pagauti“ vėją. Tuomet vėjas praeidavo per vandens talpyklą. Taip atvėsintas oras, galiausiai, patekdavo į pastatą. Devynioliktajame amžiuje britų mokslininkas iškėlė idėją, jog spaudžiant orą bei verčiant tam tikras dujas į skystą pavidalą, skysčio garavimas vėsins orą. 1902 metais buvo sukurti pirmieji elektriniai oro kondicionieriai. Įrengti vienoje Niujorko spaustuvių, jie net tik vėsino patalpas, bet ir padėjo užtikrinti žemą drėgmės lygį.

Sudedamosios dalys

Pagrindinė dalis, kurią turi kondicionieriai, yra šilumos siurblys. Savo veikimo principu šilumos siurblys panašus į buitinį šaldytuvą. Nustačius įprastą režimą, kondicionierius šaldo į patalpą įleidžiamą orą, o jo šilumą perduoda į lauką išleidžiamam orui. Dažniausiai kondicionieriai naudojami vėsinti patalpas arba pašalinti patalpose susikaupusią drėgmę.

Kai kurie kondicionieriai turi šildymo režimą: šiluma perduodama priešinga kryptimi. Šiuo atveju, šiuolaikiniai kondicionieriai puikiai šildydami ir kartu drėkindami orą, gali sėkmingai pakeisti neekonomiškus elektrinius radiatorius. Vėsinimo prietaisams nuolat tobulėjant, kai kurie jų jau turi jonizatorius, oro sausinimo funkciją, laikmačius, nuotolinį valdymą ar nakties režimo funkciją.

Kondicionierių tipai

Kondicionieriai gali būti klasifikuojami keliais būdais. Pagal paskirtį skiriami buitiniai ir komerciniai kondicionieriai. Butuose ir namuose naudojami buitiniai kondicionieriai leidžia sukurti komfortišką aplinką, be skersvėjų ar triukšmo. Skirtingi buitinių kondicionierių filtrai – pirminio valymo filtras su bakterijų naikinimo priemone arba anglies filtras – sulaiko smulkias, ore esančias dulkeles, naikina bakterijas, nemalonius cigarečių dūmų ar maisto kvapus. Buitiniai kondicionieriai taip pat gali būti klasifikuojami į sieninius, kasetinius, palubinius-grindinius, konsolinius, kanalinius arba mobilius.

Komerciniai kondicionieriai – tai sudėtingos oro kondicionavimo sistemos, kurių priežiūrai reikalingi aukščiausios kvalifikacijos specialistai. Komerciniai kondicionieriai labiausiai tinkami šildymui, vėsinimui, vėdinimui bei oro užuolaidų parduotuvėse, restoranuose ar bankuose kūrimui. Tikslios kontrolės oro kondicionavimo sistemos taip pat gali būti naudojamos serverinėse, duomenų centruose, operatorinėse, muziejuose, laboratorijose, kur dirbtinio klimato sukūrimas yra ypač svarbus. Ne tik gaminių fizikinėms savybėms, bet ir gerai žmonių savijautai įtakos turintis drėgnumo lygis gali būti kontroliuojamas naudojant šiuos kondicionierius.

 

Kokią įtaką daro mūsų darbingumui?

 

Kondicionieriai užtikrina galimybę mėgautis šviežiu, sveiku oru be skersvėjų ir gatvės triukšmo. Jie ne tik sukurią komfortabilią aplinką, bet taip pat yra veiksmingi siekiant išvengti pelėsio augimo patalpose. Moksliškai įrodyta, jog kondicionierių naudojimo rezultatas – gaivus, tinkamos temperatūros oras patalpose – turi teigiamos įtakos žmogaus fizinei ir emocinei būklei.

Jei darbas vyksta tvankioje, nevėdinamoje patalpoje, ar, priešingai, drėgnoje bei šaltoje erdvėje, žmonės negali susikaupti, blogėja jų darbinė būklė, atliekamų darbų kokybė. Taigi papildomas prietaisas, užtikrinantis tinkamą temperatūrą, drėgmės lygį bei gaivų orą didina žmogaus darbingumą, gerėja jo veiklos rezultatai.

Kita vertus, būtina prisiminti, jog oro kondicionieriai turėtų būti naudojami atsakingai. Dideli vidaus ir išorės temperatūrų skirtumai, pernelyg intensyvus vėdinimas gali tapti peršalimo lygų priežastimi.

UAB „Industek“ yra didžiausių kondicionavimo įrangos kompanijų atstovė Lietuvoje. Platų įmonės kondicionavimo sistemų asortimentą sudaro buitiniai SPLIT ir MultiSPLIT kondicionieriai, komerciniai kondicionieriai, rekuperatoriai bei tikslios kontrolės kondicionavimo sistemos.